29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаСвет„Дејли експрес“ : Албанските гангстери ги „преплавија“ англиските затворски ќелии

„Дејли експрес“ : Албанските гангстери ги „преплавија“ англиските затворски ќелии

Британскиот дневен весник „Дејли експрес“ објави напис за бројот на албанските граѓани во англиските затвори, наведувајќи дека е во постојан раст.

-Албанците сега се најголемата група странци во англските затвори, како последица на тоа што албанските криминалци ја презедоа контролата врз трговијата со дрога, стои во написот под наслов „Албанските гангстери ги „преплавија“ британските затворски ќелии“.

Според весникот, на кој се повикува Топ чанел телевизија, бројот на Албанците во тамошните затвори, пораснал од 355 во 2014 на 1.023 на почетокот од оваа година.

Тоа значи, се додава, дека приближно 12 Албанци секој месец во последните шест години биле осудувани од тамошните судови.

-Според Министерството за правда, овие податоци покажуваат дека Албанците во затворите во Англија и Велс го сочинуваат најголем број од странските државјани, бидејќи доаѓаат од мала посткомунистичка земја со 2,8 милиони жители, пишува „Дејли Експрес“.

Дејвид Спенсер, од Центарот за спречување на криминалот за весникот изјавил дека бројките покажуваат масовно зголемување на албанските криминалци во англиските затвори и оти ова е силен показател дека тие се во срцето на спиралата на проблемиката со дрогата.

-Ова е прашање на кое полицијата и Министерството за внатрешни работи треба да му дадат приоритет со цел да се минимизира нивната улога, смета Спенсер.

Пренесувајќи ја веста, порталот „Албеу“ наведува дека во последната деценија Велика Британија е омилена дестинација за младите Албанци, каде најчесто пристигнуваат нелегално.

 

-Младите бегаат од Албанија за подобар живот, но за жал тие ги полнат англиските затвори, како сторители на тешки кривични дела, главно трговија со тешки дроги, констатира „Албеу“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...