9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаМладите повеќе не се иселуваат од Македонија, а дијаспората се враќа да...

Младите повеќе не се иселуваат од Македонија, а дијаспората се враќа да живее тука !!

Од Македонија лани се иселиле 1.082 македонски граѓани, а во државава се доселиле 1.848 лица од странство, покажуваат статистичките бројки од Државниот завод за статистика.

Од иселените од Македонија 664 живееле во градски подрачја, а 418 во селски. Од Југозападниот регион се отселиле 257 жители во други држави, од Југоисточниот регион 218, од Полошкиот 149, од Вардарскиот 142 и од Источниот 139 граѓани. Најмалку иселени, само 42 лица, се од
Скопскиот регион.

Во истиот период во 2020 во Македонија се доселиле 1.848 странски државјани, и тоа 1.428 во градовите, а 420 во македонските села.
Во однос на внатрешните миграции, во Македонија лани се преселиле вкупно 2.920 лица, од кои најмногу 1.457 лица се преселиле во Скопскиот регион, а најмалку 179 во Североисточниот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...