22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаIN MEMORIAM: Почина македонската актерка Сабина Ајрула Тозија

IN MEMORIAM: Почина македонската актерка Сабина Ајрула Тозија

Сабина Ајрула Тозија, една од нашите најпознати актерки и доајен на театарската уметност во Македонија, почина на 75-годишна возраст по долго и тешко боледување.

Меѓу позначајните нејзини улоги се Олга во „Чехов“, потоа Гертруда во „Хамлет“ и Фатима во „Солунски патрдии“, а во последните години беше позната и со свое учество во позната турска серија „Величествениот“. Потоа ја играше Лисијен во „Болва во уво“, Костадинка во „Јане Задрогаз“, Џеси во „Добра ноќ мајко“, Лаура во „Татко“, Лени во „Злостори на срцето“ и многу други, а како гостин учествуваше во проекти на Турската драма и на Драмата при МНТ.

Ајрула Тозија ќе остане незаборавен лик од театарската и филмска сцена во земјава и препознатлива со нејзиниот огромен талент и улоги кои оставија траен белег на македонското театарско небо. Во својата долгогодишна кариера соработуваше со повеќе реномирани македонски и странски режисери, а имаше улоги и со многу познати југословенски актери.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...