22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветЕди Рама: Албанија ќе згрижи Авганистанци, тоа да го направи и Косово

Еди Рама: Албанија ќе згрижи Авганистанци, тоа да го направи и Косово

Премиерот Еди Рама ја потврди информацијата дека Албанија го прифатила барањето на САД да згрижи Авганистанци, чии животи се загрозени од талибанците.

-Вистина е, да, дека последните денови американската влада побара од Албанија да процени дали може да послужи како транзитна земја за одреден број авганистански политички имигранти, чија крајна дестинација се САД. И неспорно нема да кажеме не, не само затоа што тоа го бараат нашите големи сојузници, туку затоа што ние сме Албанија. Албанија е дом на Албанецот кој не ја треска вратата пред непознати луѓе што тропаат за заштита – рече Рама.

Тој додаде дека и Косово би требало позитивно да одговори на сместување на Авганистанците кои бегаат од својата држава, ако тоа го побара САД.

-На самитот реков дека по повлекувањето на своите војски, заедницата на демократската цивилизација на НАТО не може да ја остави на милост и немилост на триумфалните варвари, луѓе изложени како блиски поддржувачи на мировните мисии таму. И подвлеков со полна уста дека Албанија е подготвена да го преземе својот дел од товарот, што сите земји на НАТО мора да го поделат меѓу себе – порача Рама.
Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...