27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Нема повеќе одложување на пописот, Вмро бараше да биде во септември?!...

Заев: Нема повеќе одложување на пописот, Вмро бараше да биде во септември?! Е во септември ќе биде !!

На десетина дена пред официјалниот старт на пописот, премиерот Заев категоричен дека ново одложување на оваа статистичка операција нема да има.

Убеден е дека недостатокот од реонски попишувачи по продолжувањето на рокот за пријавување ќе биде пополнет, а во однос на моменталната епидемиолошка слика во земјава потенцираше дека уште на лидерската средба во април укажал на можноста од влошување на состојбата со Ковид-19 наесен, но по барање на опозицијата пописот бил одложен за месец септември.

И од Државниот завод за статистика за Канал 5 тврдат дека проблемот со недостаток на попишувачи веќе се надминува. Велат бројот на теренски инструктори е веќе пополнет, а по продолжувањето на повикот за реонски попишувачи, кој истекува за два дена, се пријавиле и дополнителни 1200 граѓани. И од статистика се уверени дека пописот ќе се спроведен непречено во предвидениот рок од 5 септември до 30 септември и дека засега не постои опција за негово повторно одложување.

Во меѓувреме, продолжува попишувањето на Македонците од дијаспората преку онлајн апликација, каде досега се евидентирале над 190.000 граѓани.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...