19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Со преполнети капацитети функционираат болниците во Тетово, Гостивар, Кичево и Струга

Филипче: Со преполнети капацитети функционираат болниците во Тетово, Гостивар, Кичево и Струга

Од денеска дел од тимот, лекари, медицински сестри, волонтери од Црвениот Крст, од повеќе пунктови во Здравствен дом Скопје е префрлен во А1 СЦ Арената Борис Трајковски со цел да се зголеми пристапот до вакцини за граѓаните и сите кои сакаат да се вакцинираат, по зголемениот интерес за вакцинација во изминатиот период. Во функција е малата сала, каде денеска беше во посета министерот за здравство д-р Венко Филипче. Министерот изјави дека во овој момент значително расте интересот за вакцинација помеѓу младата популација.

-Во последниот период значително расте интересот за вакцинација на помладите групи на граѓани, од 18 до 40 години и сега таа бројка изнесува некаде околу 170.000 граѓани, што е според анализите 26% од вкупното население во тие возрасни групи. Во просек околу 10.000 граѓани се вакцинираат дневно, а близу 700.000 се опфатени со прва доза, од кои 510.000 граѓани се ревакцинирани. – кажа министерот Филипче

Состојбата во болниците и натаму е иста. Со преполнети капацитети во моментов функционираат болниците во Тетово и Гостивар, нешто слично и во Кичево и Струга, од кадешто преку систем на координација секој пациент на којшто му е потребна хоспитализација се сместува и со транспорт се пренесува во Скопје. Во Скопје во овој момент има сосема доволен број на болнички места во болницата во Козле кадешто функционира и ротира тим на лекари специјалисти и инфектолози и пулмолози. Министерот Филипче образложи дека се подготвени и други дополнителни капацитети, но засега нема да има трансформација во други ковид центари, како што беше тоа за време на претходниот бран.

Новите бројки на новодијагностицирани се охрабрувачки, истите опаѓаат. Но, премногу е рано да се каже дека тоа е некаков тренд. Затоа будно ја следиме ситуацијата и се анализираат сите параметри. – кажа Филипче.

Тој ги повика на масовна вакцинација, младите, посебно родителите чии деца ќе почнат да одат во училиште или во градинка.

-Важно е нивните родители да се вакцинираат со цел да се обезбедат семејствата. Ова е единствениот начин да се смени сликата за пандемијата. Сите пандемии и епидемии гледано историски наназад завршиле исклучиво со вакцинација, не со прележување на болеста и сега кога го имаме овој механизам на располагање и веќе кога е докажано ефикасен, односно ефективен, а тоа сега се манифестира со релативно помалиот број на пациенти во градовите кадешто е поголем опфатот со вакцинација, тоа е единствениот механизам целосно да се смени сликата со пандемијата како кај нас, во регионот и во целиот свет. – изјави Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...