20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДете во градинка тепано со метална лажица

Дете во градинка тепано со метална лажица

Негувателка повредила дете во градинката „Детска радост” во Автокоманда во Скопје. Детето се вратило дома со крвава рана на главата. Според неофицијални информаци на мкд.мк детето раскажало дека раната ја добило откако вработена го удирала со лажица по глава бидејќи му се истурило јадењето.

Дека има пријава за ваков настан за МКД.мк потврди и директорката на градинката, Анета Петровска. Таа вели дека е точно дека детето имало рана на главата, но сѐ уште се утврдува што се случило и укажа дека целосна информација за настанот официјално ќе ни соопшти откако ќе заврши истрагата и ќе се знае што навистина се случило.

„Јас до овој момент прибирав податоци и документација и други насоки за постапување по случајот. Секако дека ќе постапиме согласно законот, и се што истиот ни налага ќе биде испитано. Пријавата за настанатата повреда кај детето е од родителите. Ќе биде формирана и комисија која ќе го испита целиот овој случај, па дополнително ќе ја известиме јавноста со сите официјални податоци. За сега да ја почитуваме презумцијата на невиност и додека не се утврди што точно се случило, не можам да давам било какви информации со кои би и наштетила на истрагата”, изјавила директорката Петровска.

Вработената негувателка, која е пријавена дека наводно го повредила детето, и денес е на работно место во градинката, но како што вели Петровска преземени се претпазливи мерки и таа не е со децата.

“Во групата во која се случил инцидентот имало 15 дечиња на возраст од 2 до 6 години. Во градинката има камери на влезот и излезот, но не и во занималните каде што се чуваат децата, бидејќи не е дозволено да се снима”, вели Петровска.

За случајот вчера извести и МВР. Од таму беше соопштено дека завчера во 19:30 часот во СВР Скопје 41-годишна скопјанка пријавила дека во градинка во населба Автокоманда нејзиното дете било физички нападнато со тврд предмет од вработената Б.Ф. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО