22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветИрачките власти го уапсија „министерот“ за финансии на Исламска држава

Ирачките власти го уапсија „министерот“ за финансии на Исламска држава

Ирачките власти соопштија дека висок водач на џихадистичката група Исламска држава и долгогодишен оперативец на Ал Каеда, Сами Јасим бил уапсен во прекугранична операција.

Веста ја објави на Твитер ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими, кој истакна дека тоа била една од најтешките прекугранични разузнавачки операции, спроведени од ирачките безбедносни сили.

Стејт департментот, во рамки на програмата Награди за правда, понуди пет милиони долари за „главата“ на Јасим и го претстави како клучна фигура за управување со финансиите за операциите на ИД.

Додека бил заменик лидер на ИД во Мосул во 2014 година, Јасим, наводно, бил еквивалент на министер за финансии на ИД, кој ги надгледувал приходите од илегалната продажба на нафта, гас, антиквитети и природни ресурси.
Додека бил заменик лидер на ИД во Мосул во 2014 година, Јасим, наводно, бил еквивалент на министер за финансии на ИД, кој ги надгледувал приходите од илегалната продажба на нафта, гас, антиквитети и природни ресурси.

Јасим работел со водачот на Ал Каеда во Ирак, Абу Мусаб ал Заркави, јордански оперативец, кој беше убиен во американскиот воздушен напад во Ирак во 2006 година.
.
Denesen.Mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...