5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Охрид 17.800 СТАНОВИ СЕ ПРАЗНИ, никој не живее во нив

Во Охрид 17.800 СТАНОВИ СЕ ПРАЗНИ, никој не живее во нив

Охрид е втор град на листата на градови во Република Македонија со станови во кои не живее никој. Некои од становите се испразнети поради иселување, а други, пак, се купуваат како инвестиција.
Најголем број станови за „резерва“ се купувале во главниот град – 59.300, а најатрактивни се скопските општини Центар и Карпош, каде има над 20 илјади станови без станари. Охрид е втор град на листата со станови во кои не живее никој. Според статистиката, кај нас има 17.820 празни станови, додека во соседна Струга – 10.153. Во Битола, пак, евидентирани се дури 16.063 станови без домаќини.
Цената на становитево Република Македонија за време на кризата вртоглаво расте, но тоа се чини не влијае многу ниту на понудата, ниту на побарувачката. Нови згради продолжуваат да се градат, а побарувачката за нови станови во атрактивните делови на Скопје, како и во туристичките центри Охрид и Струга не стивнува. Квадратот покрај охридското крајбрежје достигна и над 2.500 евра.Последните статистички податоци потврдуваат дека понудата на станови веќе од поодамна ја има задоволено побарувачката, но и покрај тоа и понатаму се гради и се купуваат нови станови. Над 307.187 или 36,6% од становите зјаат празни, додека 531.987 или 63,4% се населени, покажуваат податоците од последниот Попис во 2021 година на Државниот завод за статистика.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...