7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветGoogle ќе помогне при читањето на лошиот ракопис на докторите во рецептите

Google ќе помогне при читањето на лошиот ракопис на докторите во рецептите

За време на конференција од Google во Индија, од компанијата презентираа нова можност на која работат за нивната Google Lens функција. Google Lens, која започна како посебна апликација, а сега е интегрирана во Google апликацијата за мобилните, овозможува препознавање на текст и објекти со камерата. Ова е доста корисна функција која сега ќе стане уште покорисна.

Како дел од развојот на веќе достапната можност за препознавање на ракописен текст, Google Lens ќе почне да го „дешифрира“ лошиот ракопис по кој се познати докторите. Со ова ќе им се помогне на луѓето да разберат за каков лек се работи во рецептите кои ги добиваат.
На презентацијата беше прикажан пример како успешно се открива лекот кој е напишан од страна на доктор, а се истакнува и дека доктори учествувале во развојот, односно дополнувањето на оваа функција.

Нема конкретна информација за тоа кога може да се очекува пуштањето на оваа функција, а добро е што ќе може да се користи и кај нас во ситуациите кога докторите ги пишуваат лековите во оригиналното име, односно на латиница.

Пишува Смарт Портал.Мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...