17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаПендиков отпуштен од Воената болница !!!

Пендиков отпуштен од Воената болница !!!

Генсекот на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ Христијан Пендиков е отпуштен од Воената-медицинска академија (ВМА), соопштиле од болницата, пишуваат бугарските медиуми.

Тој беше примен на ВМА откако беше нападнат на 19 јануари 2023 година во Охрид. На 20 јануари со владиниот авион „Фалкон“ од Македонија во Бугарија беше пренесен и примен на лекување.

Кога Пендиков бил примен во болница, лекарите констатирале бројни повреди на лицето и телото, односно полифрагментна фрактура на долната вилица, стои во текстот на „БНР“.

Се додава дека лекувањето на Пендиков продолжува во домашни услови, додаваат од ВМА.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...