17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаПотресно сведоштво на мајката и таткото на Јана – Родители чувајте си...

Потресно сведоштво на мајката и таткото на Јана – Родители чувајте си ги децата, ако имате пари одете да ги лечите приватно, Јаничка можеби ни ја зеде Господ за да спасиме некое друго дете.

Додека се чекаат резултатите од обдукцијата на телото на шестгодишната Јана, девојчето кое почина во битолската болница, нејзините родители во потресна изјава за Сител, раскажаа што се случувало, откако малата Јана примила инфузија.

„Прво додека девојчето ја примаше инфузијата, си заспа, и се беше во ред. Му се врати бојата, и му се стоплија рацете, бидејќи претходно му беа ладни. Кога дојде инфузијата до пола, девојчето почна да се жали на болка во стомакот и во нозете. Станав да ја побарам докторката, сестрата ми рече дека докторката не е тука, дека работи. Ја викнав сестрата, таа рече дека е нормално да има грчеви, од што повраќала. И потече раката. Докторката и ја помести инфузијата на другата рака. Девојчето се тресеше од болки. Сестрата ни рече дека ќе дојде докторката, само да заврши работа. Девојчето цело време велеше дека има болки и не може да издржи повеќе, јас и ја држев раката, за да не се измести инфузијата. А докторката не дојде ни еднаш да праша како е Јана“, вели мајката.

Кога девојчето веќе не можело да издржи од болки, вели мајката, ги замолила младите што доаѓале на пракса да одат да ја викнат докторката, бидејќи имало уште малку од инфузијата.
Видео Тука

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...