25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Охрид Сте чуле ли дека кога покажувате со прст кон некој друг, другите...

Сте чуле ли дека кога покажувате со прст кон некој друг, другите три прста се свртени накај вас? „Километар во туѓи чевли” на авторката Кристина Алексиеска

Translate (Eng):[gtranslate]

Во конкуренција од 167 авторски трудови од 14 подунавски земји, филмот „Километар во туѓи чевли” на авторката Кристина Алексиеска во продукција на ТВ Морис, викендот беше награден со специјално признание за посебен квалитет на авторскиот труд на 10-от по ред јубилеен меѓународен фестивал „Профест”, Бачка Топола, Србија.
Во фимот „Километар во туѓи чевли“, главната улога ја играат чевлите. Преку инверзијата која ја користи авторката се покажуваат карактерните разлики меѓу луѓето, поставувајќи си себеси предизвик: да изоди еден километар во различни чевли, пренесувајќи ја пораката, пред да осудите некого, пробајте да бидете барем еден километар во неговите чевли.
Во филмот авторката беше и во “чевлите” на градоначалник на општина Дебрца Зоран Ногачески.

РЕКЛАМА
- Реклами -