11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридСте чуле ли дека кога покажувате со прст кон некој друг, другите...

Сте чуле ли дека кога покажувате со прст кон некој друг, другите три прста се свртени накај вас? „Километар во туѓи чевли” на авторката Кристина Алексиеска

Во конкуренција од 167 авторски трудови од 14 подунавски земји, филмот „Километар во туѓи чевли” на авторката Кристина Алексиеска во продукција на ТВ Морис, викендот беше награден со специјално признание за посебен квалитет на авторскиот труд на 10-от по ред јубилеен меѓународен фестивал „Профест”, Бачка Топола, Србија.
Во фимот „Километар во туѓи чевли“, главната улога ја играат чевлите. Преку инверзијата која ја користи авторката се покажуваат карактерните разлики меѓу луѓето, поставувајќи си себеси предизвик: да изоди еден километар во различни чевли, пренесувајќи ја пораката, пред да осудите некого, пробајте да бидете барем еден километар во неговите чевли.
Во филмот авторката беше и во “чевлите” на градоначалник на општина Дебрца Зоран Ногачески.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...