15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЗабаваВо Холандија се вдомени сите улични кучиња - Пример што треба да...

Во Холандија се вдомени сите улични кучиња – Пример што треба да го следиме сите…

Изгледа дека во Холандија повеќе нема кучиња скитници.

Власта ги презела сите потребни мерки, со цел да го реши проблемот со напуштени кучиња, почнувајќи со апел до граѓаните да не купуваат кучиња, туку да вдомуваат.

Се претпоставува дека ширум светот има над 200 милиони кучиња скитници. Најголемиот дел се наоѓаат во Бали, Индонезија и поголемите градови во Индија. На овие места, кучињата скитници се прифатени како секојдневие.

Но, овој проблем не е само во Азија. Всушност, само во САД, секоја година, 3,3 милиони кучиња завршуваат во засолништа за животни.

Но во Европа, во Холандија, ситуацијата е целосно под контрола. Властите тврдат дека на улиците повеќе нема кучиња, благодарение на нивното делување – тие ја започнале програмата CNVR, односно Collect, Neuter, Vaccinate and Return (Земи, кастрирај, вакцинирај и врати).

Холандија има и полициска служба за животни, која внимава на животните и ги казнува луѓето кои им наштетуваат.

Граѓаните можат и да се јават во оваа служба доколку видат куче скитник. Службата веднаш ќе го спаси животното и ќе го префрли во засолниште со политика без убивање.

Истовремено, граѓаните се охрабрени да вдомуваат, а не да купуваат миленици. Во некои општини дури има и поголеми даноци за купени кучиња, за луѓето да се мотивираат да вдомат.

Зошто да вдомите куче скитник?

Оваа вест за Холандија може да биде одлична лекција за сите нас.

Ако барате куче, најпрво упатете се во засолниште, бидејќи сигурно има животно кое чека да биде вдомено.

Засолништата за кучиња се секогаш преполни, а со вдомувањето ќе направите место за нови кучиња скитници.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...