22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаЗабаваПотресно сведоштво: Господинот од контињерот.

Потресно сведоштво: Господинот од контињерот.

Вечерва, појдов до продавница да пазарувам. Вниманието ми го привлече полна количка со празни пластични шишиња и некој стар тепих во количката со две колца, паркирана недалеку од влезот на продавницата. Си помислив дека некој џуптин пребарува во контињерите. Фрлив поглед лево – десно, онака без повод. Немаше никој, па влегов во продавницата. Додека бирав од рафтовите што да купам, еден човек на возраст од околку 40 до 45 години, ми рече -пардон господине, само да земам паштета.

Ме погледна со небесно сините очи и ми се насмевна. Иако облеката му беше искината, валкана од буричкање по контињери, овој човек беше културен господин. Сватив дека количката му припаѓа нему, а не на некој џуптин.
Човекот застана пред мене на касата за плаќање. Ги поддаде паштетите на касиерката која му ги стави во кеса и му рече: 64 денари.
Во неговата валкана но чесна рака држеше 100 денари. Но, додека ги поддаваше кон касиерката и рече:
-Не се 8 паштети госпоѓо. Седум се, од по осум денари. 56 денари госпоѓо. Не ми е до парите госпоѓо, но секоја паштета ми е за еден ден. Тука ми е ручекот за цела недела. Мене ми е дека треба да бидам еден ден гладен.
Веднаш касиерката се извини, му врати кусур, и му рече – пријатно.
Додека плаќав, ни се сретнаа насолзените погледи со касиерката.
Се вратив дома. Но еве сеуште пред очите ми е Господинот со количката полна шишиња…Македонецот со валкани но чесни раце, господинот од контињерите со небесно плави очи.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...