24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаСветВо Сибир пронајдено животно старо 18.000 години- Изгледа како сеуште да е...

Во Сибир пронајдено животно старо 18.000 години- Изгледа како сеуште да е живо.

Во вечно замрзнатиот дел на Сибир, археолозите пронајдоа одлично сочувано животно старо 18.000 години, откако го откопале од под мразот. Но, научниците засега не можат да утврдат дали се работи за куче или за волк. Крзното, носот и забите му останале како животното да угинало неодамна.

Врз основа на ДНК-анализата, не можело да се утврди што точно е, а научниците велат дека животното, кое пцовисало кога имало околу два месеца, веројатно е некаква врска помеѓу волкот и денешното куче – некој преоден облик а еволуција. Утврдено е дека младото куче или волк е од машки пол.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...