6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаСветМорничаво: Пациентка свири на виолина додека и прават операција на мозокот (Видео)

Морничаво: Пациентка свири на виолина додека и прават операција на мозокот (Видео)

Пациентката свирела за да ја направи операцијата што е можно поуспешна и да ја зачува способноста да свири на инструментот.

Дагмар Тарнер (53) свири на виолината за време на операцијата за отстранување на туморот лоциран во десниот фронтален лобус на мозокот, во близина на област која ги контролира фините движења на левата рака, пренесува „Ројтерс“.

Тарнер свирела виолина за лекарите да бидат сигурно дека во текот на операцијата нема да оштетат делови од мозокот клучни за движење и коориднацијата. Таа метода е користена и во повеќе вакви случаи, а најмногу предизвикува внимание на јавноста кога станува збор за музичари.

Неврохирургот Кијумарс Аскан, од британската болница Кинг колеџ, се договорил со Тарнер таа да свири на виолината, додека хирурзите вршат операција за да отстранат дел одговорен за прецизни движења.

– Ова беше првпат да правам операција на пациент додека тој свири на инструмент. Можевме да отстраниме над 90 отсто од туморот додека ја одржавме целосната функција на нејзината лева рака – рекол доктор Аскан.

Тарнер по операцијата изјави дека свирењето на виолина е нејзина главна страст и свири од 10-годишна возраст.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...