5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветСветот падна на колена пред Кина: Германците се молат за помош од...

Светот падна на колена пред Кина: Германците се молат за помош од Кинезите !!!

Германскиот политичар Штефан Пуш ја повикал Кина да помогне.

Администраторот на германскиот округ Хајснберг и член на владејачката ЦДУ, Штефан Пуш, ја замолил Кина за помош во борбата против коронавирусот.

Пуш во отворено писмо до кинескиот претседател Си Џинпинг ја замолил Кина за помош во заштитна опрема, бидејќи резервите на заштитни маски и кецели се при крај.


Тој во писмо проследено до кинеската амбасада во Берлин потсетил дека властите во Кина во борбата против коронавирусот постојано истакнувале колку е важно да се има доволно заштитна опрема.

“Доколку кризниот штаб и болниците не можат да набават доволно заштитна опрема тука, што е многу тешко, тоа би имало многу тешки последици по здравствениот систем на округот Хајнсберг и сите граѓани. Како администратор ја молам Кина за помош”, се наведува во писмото.

Тој нагласил дека лекарите во Кина имаат најголемо искуство во борбата со епидемијата и дека размената на стручни искуства би била корисна.

Со повеќе од 1.000 заразени и 21 смртен случај, овој округ на територијата на покраината Северна Рајна Вестфалија е соочен со голем проблем.

Пуш нагласил дека би можел да замисли и создавање на партнерство на германскиот округ со кинеската провинција Вухан, која била жариште на инфекцијата во таа земја.

Откако го објавил отвореното писмо, му се јавил генералниот конзул на Кина во Дизелдорф и му понудил помош.

“Убаво разговаравме и ни ја понуди својата помош”, пренел Пуш во видео пораката која ја објавил.

Тој истакнал дека генералниот конзул му рекол да му пренесе какви потреби има, и дека тој ќе тоа ќе го проследи понатаму, а дека Кинезите ќе направат се што можат да помогнат.

точка

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...