6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветНа 31 година почина принцезата Марија, наследничката на австрискиот цар.

На 31 година почина принцезата Марија, наследничката на австрискиот цар.

Наследничката на австрискиот цар, принцезата Марија Галицин, почина од аневризма, а зад себе го остави двегодишен син и сопругот. Принцезата Марија (31) живееше во Хјустон со нејзиниот сопруг Ришо Синг. Двојката била заедно на 4. мај кога Марија починала, шест дена пред нејзиниот 32-ти роденден.

Веста за ненадејната смрт ја потврди локален весник од Хјустон. Новинар на весникот од Хјустон напиша дека Максим, синот на Марија, бил „зеницата во нејзиното око“.

-Нашата Марија почина утрово, 4 мај 2020 година во Хјустон. Родена е во 1988 година, од семејството на принцот и принцезата Галицин во Луксембург, истакна семејството во некрологот.

Инаку, прадедото на принцезата бил протеран од Австрија за време на Првата светска војна. Марија и нејзиниот партнер Ришо се венчале на 22 април 2018 година.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...