10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Дали историјата се повторува?!- Маски и дистанца против шпанскиот грип

Дали историјата се повторува?!- Маски и дистанца против шпанскиот грип

Translate (Eng):[gtranslate]

Целиот свет денес се соочува со пандемија на коронавирус, и за жал, ова е само една во низата невољи кои однесоа многу животи. Историјата се повторува,  на социјалните мрежи кружи новинарски исечок , кој, наводно,настанал во 1918 година, во време кога шпанскиот грип го разори светот. Написот од стар весник, наводно, покажува список на мерки и препораки до граѓаните во борбата против шпанскиот грип, пренесува Радиосараево.ба.

Скоро секоја мерка изгледа неверојатно позната.

„Носете маска“, стои во првата препорака од 1918 година.

РЕКЛАМА

Измијте ги рацете пред секој оброк, следете ги прописите, избегнувајте гужви, избегнувајте луѓе што киваат и кашлаат, контактирајте со доктор доколку ги забележите првите симптоми…

Сите мерки неодоливо потсетуваат на оние што ги слушаме денес од разни епидемиолошки експерти, но клучно е да се потенцира важноста за носењето маска.

„Не ги игнорирајте стручни совети само затоа што не ги разбирате. Не занемарувајте ги правата на заедницата – следете ги правилата издадени од властите. Немојте да мислите дека имате право на посебни привилегии “, исто така е наведено на овој список.

Од шпанскиот грип починале околу 50 милиони луѓе, но некои веруваат дека тој број би можел да е уште поголем, до 100 милиони.

Списокот на препораки во борбата против пандемијата не се менува веќе 100 години. Дали е тешко да ги почитуваме?

Дневник.ба