8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветДали историјата се повторува?!- Маски и дистанца против шпанскиот грип

Дали историјата се повторува?!- Маски и дистанца против шпанскиот грип

Целиот свет денес се соочува со пандемија на коронавирус, и за жал, ова е само една во низата невољи кои однесоа многу животи. Историјата се повторува,  на социјалните мрежи кружи новинарски исечок , кој, наводно,настанал во 1918 година, во време кога шпанскиот грип го разори светот. Написот од стар весник, наводно, покажува список на мерки и препораки до граѓаните во борбата против шпанскиот грип, пренесува Радиосараево.ба.

Скоро секоја мерка изгледа неверојатно позната.

„Носете маска“, стои во првата препорака од 1918 година.

Измијте ги рацете пред секој оброк, следете ги прописите, избегнувајте гужви, избегнувајте луѓе што киваат и кашлаат, контактирајте со доктор доколку ги забележите првите симптоми…

Сите мерки неодоливо потсетуваат на оние што ги слушаме денес од разни епидемиолошки експерти, но клучно е да се потенцира важноста за носењето маска.

„Не ги игнорирајте стручни совети само затоа што не ги разбирате. Не занемарувајте ги правата на заедницата – следете ги правилата издадени од властите. Немојте да мислите дека имате право на посебни привилегии “, исто така е наведено на овој список.

Од шпанскиот грип починале околу 50 милиони луѓе, но некои веруваат дека тој број би можел да е уште поголем, до 100 милиони.

Списокот на препораки во борбата против пандемијата не се менува веќе 100 години. Дали е тешко да ги почитуваме?

Дневник.ба

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...