19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаЗабаваДоколку ги одговорите овие загатки вие сте роден/а за Детектив !!!

Доколку ги одговорите овие загатки вие сте роден/а за Детектив !!!

Дали за себе мислите дека имате Детективски способности? Доколку имате такво мислење или пак сакате да дознаете дали би биле добар детектив. решете ги загаткиве.

1. Тројцата затвореници се обидуваат да го дофатат прозорецот, но им фалат само уште неколку сантимери кои што ги делат од бегството. Како да го решат тоа?затвореници

Одговор:

Највисокиот затвореник треба да биде најгоре затоа што има најдолги раце и полесно ќе го дофати прозорецот.

2. Еден од комшиите направил кражба, но сите тврдат дека не се виновни и дека за време на кражбата сите биле дома. Што мислите кој е виновен?

комшии
Комшии

Одговор:

Комшијата што е најлево е виновникот. Затоа што тој пристигнал сега и се гледа дека има вир под неговиот автомобил. Доколку бил дома под неговиот автомобил ќе било суво

3. Пред 10-ина минути некој украл пари од кафичот. Сите тврдат дека не биле во кафичот пред 10 минути. Што мислите кој е крадецот?

Плажа
Плажа

Одговор:

Виновникот е човекот со сладоледот. Затоа што доколку го купил сладоледот пред повеќе од 10ина минути, сладоледот ќе се растопел.

4. Која дупка во ѕидот настанала прва?

Дупка во ѕид
Дупка во ѕид

Одговор:

Дупката број 2 е настаната прва. Затоа што може д асе види дек адупките 1 и 3 направиле пукнатините од 2-та дупка да не се рашират.

5. Најдете го криминалецот на сликата.

Маскенбал
Маскенбал

Криминалецот на сликата е човекот најдесно. Тој не се подготвувал за маскенбалот па на себе облекол што му дошло прво при рака.

6. Кој резервоар прв ќе се наполни?

резервоар со вода
резервоар со вода

Одговорот е 3 и 4.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...