17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаБитолчанка е единствената жена на листата млади милионери во Македонија

Битолчанка е единствената жена на листата млади милионери во Македонија

Единствената жена на листата на млади милионери е од Битола. Таа од пред неколку недели станува сопственик на компанија во која има само двајца вработени. Станува збор за фирма за трговија на големо, која се занимава со градежништво, а претходно имала само еден вработен.

Во оваа компанија лани приходите изнесуваат 4,6 милиони евра, кои во однос на претходната година се зголемени за 105,8 %. Но, освен приходите, минатата година растела и добивката, која во однос на претходната година е зголемена за 57,5 отсто. Односно, лани добивката изнесува 2,1 милиони евра.

Најмладиот милионер е од Скопје. Овој млад бизнисмен, од позната фамилија во бизнисот и политиката, минатата година ја има и најголемата добивка меѓу останатите компании кои се најдоа на оваа листа. Но, компанијата на тетовски бизнисмен, кој исто така има помалку од 35 години, е најголема, односно во неа лани се свртела сума од речиси 60 милиони евра, со што оваа домашна компанија има приходи далеку поголеми од приходите на останатите компании на најмладите милионери во земјава. Единствената жена, која од пред неколку недели станува сопственик на градежна компанија каде се вртат милиони, доаѓа од Битола, а во фирмата има само двајца вработени.

За повеќе и кои се другите македонски милионери под 35 години на линкот

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...