17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаСветБугарски дипломат позитивен на ковид- Захариева и целата бугарска делегација како и...

Бугарски дипломат позитивен на ковид- Захариева и целата бугарска делегација како и германците во изолација

Откако брзиот тест на заменик министерот за надворешни работи на Бугарија, Петар Дојков дал позитивен резултат, Екатерина Захариева од денеска е во изолација, како и целата бугарска делегација.

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева е во изолација додека се чекаат резулатите од нејзиниот ПЦР тест.

Захариева и Дојков пред два дена беа во Берлин на средба со македонските министри Никола Димитров и Бујар Османи. Поради тоа, од бугарското МНР по дипломатски пат ги известило делегациите на Македонија, како и на Германија.

Сите членови на бугарската делегација кои биле во Берлин на преговори се во изолација, а од бугарското Министерство за надворешни работи соопштија дека Захариева нема симптоми и се чувствува добро.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...