15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаСветЃоковиќ: И јас сум човек од крв и месо, плачам многу, но...

Ѓоковиќ: И јас сум човек од крв и месо, плачам многу, но тоа не го покажувам и вие не можете да го видите

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е вистинска сензација на Олимписките игри во Токио. Сите спортисти со нетрпение очекуваат да го запознаат и да направат фотографија со него.
Големиот шампион игра под притисок да го освои првиот златен медал во својата кариера. Со тоа ќе ја комплетира мисијата и ќе стигне до одличјето кое му фали на патот до титулата „најдобар на сите времиња“.

„Јас плачам многу, но тоа не го покажувам и вие не можете да го видите. Олимписките игри, претставувањето на вашата земја на нив, секогаш ги зголемуваат очекувањата, притисокот расте, како и мојата емоционална „вклученост“. Всушност, сите тенисери, сите спортисти можат да се согласат со тоа“.

Тоа е еден поинаков вид на енергија. Кога ќе дојдете на Олимписките игри и ќе ја претставувате својата земја, не е како кога одите на друг турнир. На крајот на краиштата, игрите се одржуваат на секоја четврта година. Затоа значењето на настапот на нив е толку важно“, вели Ѓоковиќ.

Најдобриот тенисер на денешницата успешно ја мина првата пречка во Токио. Поради откажувањето на многу фаворити патот до златото му е отворен, но со тоа притисокот и очекувањата од него значително се зголемија во очите на јавноста.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...