29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаСветНЕ СЕ ПЛАШЕВ ОД СМРТ, СЕ ПЛАШЕВ ДЕКА ЌЕ МЕ СИЛУВААТ“: Исповед...

НЕ СЕ ПЛАШЕВ ОД СМРТ, СЕ ПЛАШЕВ ДЕКА ЌЕ МЕ СИЛУВААТ“: Исповед на пејачка од Кабул која стана мета на Талибанците

-Не се плашев од смртта. Се плашев да не ме фатат, да ме развлекуваат и да се потсмеваат на телевизија, а потоа да ме силуваат и да ме фрлат пред милиони луѓе како да сум парче месо – изјави Аријана Сајед (36), авганистанска поп sвезда која беше меѓу „среќните“ кои успеаја да побегнат од Авганистан откако радикалните талибанци ја презедоа власта.

Аријана е позната пејачка и водителка на авганистанското музичко шоу „The Voice“, а својата популарност ја искористи за да ги инспирира другите жени да ги следат нивните соништа и страст за музика и да се борат за човекови права, па доби бројни смртни закани, некои дури и директно од Талибанците.

– Толку пати сум била на работ на смртта. Тајната служба ме предупреди дека во Кабул циркулира автомобил -бомба испратен да ме убие, а потоа платија жена да ме убие додека снимав емисија на националната телевизија. Таа беше само десет метри подалеку од мене, и кога ја интервјуираа во затвор, рече дека ќе повтори се ако биде ослободена. Најтажно е што жени сакаат да повредат жени – изјави Аријана, една од ретките жени кои успеаа да се качат на авион со својот свршеник, и откри како изгледаше да се качи на авион во главниот град на Авганистан.

Фото https://www.instagram.com/p/CNFKnhAsOoQ/

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...