-2.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Забава Забава која долго ќе се памети : Утре во Битола на 1...

Забава која долго ќе се памети : Утре во Битола на 1 септември ќе се оддржи најголемата фолк-забава за ова лето..

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Битола на 1. септември ќе има голем концерт на кој ќе настапат најпознатите фолк-пејачи од естрадата.

Концертот е закажан на ракометното игралиште, публиката ќе може да ужива во најголемите хитови на Сузана Гавазова, Анета и групата Молика, Марјан Коцев, Стојне Николова, Благоја Грујовски, Ирена Спасовска, Дамјан Стојановски, Рамко Беслими, Ален Хасановиќ, Каан Мазхaр и Зуица Лазова. Сите овие изведувачи ќе ги пратат
музичари од групата „Молика“. И конечно ова е прв голем фолк концерт по речиси две години пауза зарди пандемијата..

РЕКЛАМА

Познатата пејачка Зуица Лазова вели дека ова ќе биде одличен концерт.

– Пееме во еден од најубавите градови во Македонија, верувам дека битолчани ќе уживаат и ќе се забавуваат на први септември. Ги покануваме сите што се во можност да дојдат на ракометното игралиште- вели Зуица.

Исто така и Марјан Ковец не го криеше задоволството што ќе настапува пред битолската публика.

– Со нетрпение чекаме да дојде први септември. Собрани сме многу добра екипа и ветуваме дека ќе направиме одлична забава – накусо изјави славниот пејач.

Инаку станува збор за голем концерт со мултиетнички карактер, каде покрај многуте македонски фолк-ѕвезди ќе можеме да видиме изведувачи од другите етнички заеднци, како што се Ромите, Турците и Бошнаците, владата за овој концерт издвои сума од 1.107.000 денари, односно 18 илјади евра…

Она што е важно да се напомене, а тоа е дека познатите изведувачи ќе имаат прилика да пеат на најсовремена опрема, голема бина и одлично осветлување, нешто што ретко се гледа кога станува збор за фолк-музиката.

Концертот ќе биде организиран според сите мерки за заштита од корона-вирусот!