20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаДесетгодишно момче од Битола ги знае сите црковни песни, а ги научил...

Десетгодишно момче од Битола ги знае сите црковни песни, а ги научил од својот дедо – поп

Битолчанката Ирена Николовска Ристановска е сопруга и мајка на две деца, Лука и Јована. Работи како психолог и секојдневно патува по вкупно 120 километри, до своето работно место во село Жван и назад дома, во Битола. Очекува и се надева дека наскоро овој проблем ќе се реши и таа ќе го добие долгопосакуваното преместување. Нејзиниот сопруг Лазе пак, работи само за време на викендите кога најчесто, Ирена и децата одат во село кај дедо и баба или тие доаѓаат кај нив, затоа што е невозможно еден човек да се справи со двајцата во исто време.

Имено, иако Лука ја сака сестричката, честопати го вознемирува нејзиниот глас. Заради аутистичниот спектар на нарушувања на Лука му пречи детскиот глас, џагорот, но и звукот од сирените на возилата, лаењето на кучињата.

Целиот текст побарајте го на порталот „МАЈКА И ДЕТЕ“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...