10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаСветПутин: Русите и Украинците се еден ист народ, ние се бориме против...

Путин: Русите и Украинците се еден ист народ, ние се бориме против неонацистите

Додека се водат преговорите меѓу руската и украинската страна, претседателот на Русија, Владимир Путин, се обрати пред рускиот Совет за национална безбедност.

Тој рече дека Украинците и Русите се еден народ.

„Никогаш нема да се откажам од тврдењето дека Украинците и Русите се еден народ, но ние се бориме против неонацистите кои имаат затвореници дури и од Блискиот Исток. Тие користат цивили и странци како жив штит. Заробија студенти на железничката станица во Суми, кинески студенти кои сакаа да го напуштат градот“, рече Путин.

Најави поддршка за семејствата на загинатите и ранетите за време на „специјалната операција во Украина“.

Рускиот претседател додаде дека сè се одвива според планот и ги пофали руските војници нарекувајќи ги вистински херои.

„Сите поставени цели се решаваат или успешно се постигнуваат“, рече Путин.

Првиот човек на Русија додаде руските сили обезбедиле хуманитарни коридори низ кои цивилите можат да избегаат, но дека украинските националисти ги блокираат.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...