16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаЗабаваГО СПАСИВ ТОМА ЗДРАВКОВИЌ ОД МАЛТРЕТИРАЊЕТО НА МОЈОТ ПИJAН ТАТКО!

ГО СПАСИВ ТОМА ЗДРАВКОВИЌ ОД МАЛТРЕТИРАЊЕТО НА МОЈОТ ПИJAН ТАТКО!

По инцидентот што го имал во Задруга со Урош Ќертиќ, Кристијан Голубовиќ отишол во кафеана со неколку задругари кои се обиделе да го смират.

Потоа им признал дека никогаш не трпел неправда и дека го извлекол, сега починатиот, Тома Здравковиќ од кафеана и го бранел дури и од неговиот пиjaн татко. Неговите зборови ги потврди и пејачката Зорица Марковиќ која со Голубовиќ се познава од дете.

 

– Зорица, ме знаеш од мала, не поднесувам неправда. Брат ми тргна по човекот и јас му удрив шлаканица. Сите во градот ми замеруваа што го удрив брат ми. Го носам гревот што му удрив шамар на брат ми, но знам што му направи на тој човек. Го штипкаше со клешти, го малтретираа човекот и тоа не можев да го дозволам – ја започна приказната Кристијан и се присети како татко му го малтретирал Тома Здравковиќ:

 

– Го украдов Тома Здравковиќ од мојот пијан татко. Човек кој никогаш не пиел во животот се опива и до сабајле го малтретира пејачот со своето друштво. Му направија тоа што го прави Урош овде – рече тој, а потоа Зорица продолжи:

 

– Цел живот ја бркаш правдата – кратко се замеша пејачката потврдувајќи дека Кристијан го спасувал Тома од пијани гости.

 

– Го земам Тома Здравковиќ и го заменувам со Новица Здравковиќ, неговиот брат. Го оставам, ставам уште еден и тој продолжува да пее.

Го малтретираа да пее од девет навечер до 11 следното утро.Тоа не може човече, луѓето знаат дека јас тоа не можам да го поднесам – заклучи Голубовиќ.

 

Да, така беше во „Клубот на народот“ – се присети Зорица.

извор:vocentar

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...