4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаТри години се уште нема трага од исчезнатата Марија Брзакова – случајот...

Три години се уште нема трага од исчезнатата Марија Брзакова – случајот останува отворен.

Јавното обвинителство не го затворило случајот на исчезнатата Марија Брзакова од струмичко Босилово.

Според информациите од основното јавно обвинителство дејствија по меѓународна правна помош се побарани и од неколку други држави и странски компании.

Марија Брзакова исчезна на 18-ти јануари 2020-тата година и цели три години нема напредок во потрагата по неа.

Тогаш 28 годишната млада мајка излегла од семејниот дом во Босилово во раните утрински часови, по тренерки и патики или влечки, а со себе немала ниту лични документи ниту мобилен телефон.

Специјалните полициски единици со денови трагаа по Марија, го пребаруваа целиот регион, следејќи го течението на реките до бугарската граница со кучиња трагачи, но, од младата жена немаше никаква трага.

Во следниот период истражните органи ги прегледаа сите камери во центарот на селото, ги испрашуваа блиските, но не наидоа на конкретна трага и одговор, што се случило со Марија Брзакова.

Исчезнувањето на Марија Брзакова во полиција го пријавил сопругот. Тие живееле во Швајцарија, а во тој период со нивната малолетна ќерка биле вратени на подолг одмор во Македонија.

Во времето на исчезнувањето Марија била бремена.

Сузана Мицева- Telma

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...