7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДетето нема да одговара за масакрот во српско училиште, таткото доби притвор

Детето нема да одговара за масакрот во српско училиште, таткото доби притвор

Ученикот од седмо одделение на ОУ „Владислав Рибникар“, кој утринава застрела осум ученици како и обезбедувањето, не одговара кривично. Ова го соопшти Вишото јавно обвинителство во Белград.

Согласно Законот за малолетни сторители и казненоправна заштита на малолетни лица, К.К. е кривично неодговорен, бидејќи не наполнил 14 години, се вели во соопштението на тоа обвинителство.

По наредба на Вишото јавно обвинителство во Белград, таткото на ова момче В.К. (48) му е одредена мерка притвор до 48 часа поради сомнение дека сторил кривично дело Тешки дела против општото обезбедување.

Претходно, увид на лице место извршија дежурни заменици јавни обвинители на Одделот за општ криминал и Одделот за малолетници на Вишото јавно обвинителство Белград, кои наредиле во присуство на вработени во Центарот за Социјална работа, од К.К. да земе изјава и да изврши лекарски преглед, по што Центарот ќе одлучи какви дополнителни мерки ќе преземе во негова надлежност.

Наредено е и да се земе крв од К.К за токсиколошка анализа, за да се утврди дали во моментот на извршување на кривичното дело бил под дејство на алкохол, наркотици или други психоактивни супстанци. Се истражуваат сите околности на овој случај, како дошол до пиштолот, како и мотивите на ова грозоморно злосторство, се вели во соопштението.

Вишиот јавен обвинител во Белград, Ненад Стефановиќ, во свое име и во име на целиот тим на ВЈТ изрази искрено сочувство до семејствата на децата и училишните работници.

Уапсена е и мајката на малолетниот Коста кој утрово изврши масакар во основно училиште во белградската населба Врачар и при тоа уби 8 деца и чуварот во училиштето.

Текстот Детето нема да одговара за масакрот во српско училиште, таткото доби притвор е превземен од МАКФАКС.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...