28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Охрид Ѓерѓ Прекоцај за INA: Охрид е албански град (Видео)

Ѓерѓ Прекоцај за INA: Охрид е албански град (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

По протерувањето од Охрид, албанската новинска агенција INA, направи интервју со Ѓерѓ Прекоцај, од групата „Арбреши“, која вчера поставија големо албанско знаме на Самуиловата тврдина во Охрид, по што шетаа со албанско знаме и во центарот на градот.

Во интервјуто тој вели дека групата во Охрид и Струга била за да ја прослави годишнината од битка на Скендербег, а како што вели нејзиниот лидер од Ѓаковица, тие ова го направиле затоа што се на нивна земја и Охрид е албански град.

– Господ ни ги дал нас овие територии и ќе бидат наши и никогаш нема да ги оставиме, вели Прекоцај.

РЕКЛАМА

Комплетното интервју кое го пренесе порталот Лидер ОВДЕ.

Вчерашниот инцидент со поставувањето на албанското знаме во Охрид, но и подоцнежниот „перформанс“ во центарот на градот предизвика бурни реакции во македонската, а особено во охридската јавност. Граѓаните реагираат на настанот како на инцидент, кој според дел од нив е „намерно таргетиран околу Велигден“, со цел да се направи инцидент, кој малку фали да прерасне и во посериозен. (Крај)

извор: Лидер фото/видео: Лидер

- Реклами -