15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридЃерѓ Прекоцај за INA: Охрид е албански град (Видео)

Ѓерѓ Прекоцај за INA: Охрид е албански град (Видео)

По протерувањето од Охрид, албанската новинска агенција INA, направи интервју со Ѓерѓ Прекоцај, од групата „Арбреши“, која вчера поставија големо албанско знаме на Самуиловата тврдина во Охрид, по што шетаа со албанско знаме и во центарот на градот.

Во интервјуто тој вели дека групата во Охрид и Струга била за да ја прослави годишнината од битка на Скендербег, а како што вели нејзиниот лидер од Ѓаковица, тие ова го направиле затоа што се на нивна земја и Охрид е албански град.

– Господ ни ги дал нас овие територии и ќе бидат наши и никогаш нема да ги оставиме, вели Прекоцај.

Комплетното интервју кое го пренесе порталот Лидер ОВДЕ.

Вчерашниот инцидент со поставувањето на албанското знаме во Охрид, но и подоцнежниот „перформанс“ во центарот на градот предизвика бурни реакции во македонската, а особено во охридската јавност. Граѓаните реагираат на настанот како на инцидент, кој според дел од нив е „намерно таргетиран околу Велигден“, со цел да се направи инцидент, кој малку фали да прерасне и во посериозен. (Крај)

извор: Лидер фото/видео: Лидер

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...