4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаЗабаваЛуѓето во овие години се најнесреќни: Со годините потешко наоѓаме причини за...

Луѓето во овие години се најнесреќни: Со годините потешко наоѓаме причини за среќа

Истражувањето направено на 2.000 Британци покажало дека колку сме постари, толку потешко наоѓаме причини за среќа.

Според резултатите, луѓето се најмалку среќни во 45-тата година од животот, а интересно е како само четири од десет испитаници рекле дека имаат за што да се радуваат во својот секојдневен живот.

Еднаков број се согласуваат дека забавата завршила речиси во исто време кога зачекориле во светот на возрасните.

Можеби најжален е податокот кој вели дека 10 проценти од испитаниците признале дека во текот на целата недела ниеднаш не прават нешто што ги радува. Немаат пари за тоа, немаат енергија, или едноставно не знаат да се забавуваат.

“Возрасните луѓе лесно потонуваат во секојдневната животна рутина и забораваат да издвојат време за забава”, вели психоаналитичарот Стив Мекјуен.

Како што објаснил, многумина не знаат како повторно да почнат да се забавуваат, а одговорот на ова прашање всушност може да биде прилично едноставен.

“Минувајте повеќе време со вашите најмили. Освен психолошките предности, вклучувајќи намален стрес и зголемена среќа, минувањето време со семејството е одличен начин тоа чувство за детска забава да се врати во вашиот живот”, предложува тој.

Исто така, дури 83 проценти од испитаниците се согласиле дека многу повеќе се забавуваат во друштво на деца, отколку на возрасни.

“Поради нивната имагинација и способност да не се грижат за тоа што другите луѓе мислат, децата полесно се препуштаат на забавната страна на животот”, истакнува Мекјуен.

Затоа, ако сакате брзо да ја вратите среќата во својот живот, експертите ве советуваат да погледнете детски филм или да заиграте како никој да не ве гледа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...