7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветВидео Македонец фатен при кражба на тајни документи за производство на муниција...

Видео Македонец фатен при кражба на тајни документи за производство на муниција во Србија

Во белградски хотел уапсени се Боривоје Глишовиќ, пензиониран инженер од „Први Партизан“ од Ужице и Шефќет Демировски, сопственик на македонската компанија „АТС Груп“.

Во акција на српските разузнавачи и специјални единици Глишовиќ и Демоировски се уапсени за време на нивниот состанок во белградски хотел каде што договарале примопредавање на доверлива документација за изработка на машина за производство на муниција од калибар од 12,7 милиметри.

Глишовиќ од македонскиот бизнисмен Демировски на претходниот состанок како аванс добил околу 30 илјади евра, додека преостанатиот дел веројатно од ист износ пензионираниот инженер требало да го добие по предавањето на целата документација.

Демировски документацијата за изработка на машината за муниција планирал да ја искористи во погоните на поранешната фабрика за оружје и муниција „Сувенир“ во Македонски Брод, како и во фабрика во Катар која делумно била во негова сопственост.

Покрај Глишовиќ и Демировски, српските специјалци уапсиле и уште две лица – Небојша Ивановиќ и Милован Миловиќ, активни инженери во „Први Партизан“, поради сомнение дека на Глишовиќ за пари му достанувале делови од документацијата за машината за муниција.

Акцијата била реализирана после сознанијата на Безбедносно-информативната агенција дека неколку работници и поранешен инженер од фабриката „Први Партизан“ за пари добиени од конкурентни компании од Македонија, Катар и Босна крадат и изнесуваат техничка документација.

Линк до видеото https://youtu.be/DR28CLm5Vuk

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...