18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Забава Некогаш и сега: Знаете ли како изгледа денес палавиот Денис?

Некогаш и сега: Знаете ли како изгледа денес палавиот Денис?

Translate (Eng):[gtranslate]

Американската комедија „Dennis the Menace“ од 1993 година ги следи авантурите на палавиот Денис (Мејсон Гембл). Малиот Денис сакајќи да се спријатели со непријатниот сосед господин Вилсон всушност го тероризира и тоа на многу симпатичен начин.

DENNIS THE MENACE, Walter Matthau, Mason Gamble, 1993, (c)Warner Bros.

Токму улогата на слатко, палаво момче го одбележи животот на Мејсон Гембл, кој за неа ја доби наградата Youth in Film, а беше номиниран за наградата Златна малина за најлош актер-почетник. На аудицијата од 20.000 деца токму Мејсон ја доби улогата на палавкото Денис.

РЕКЛАМА

Филмот иако доживеа успех на бокс-офисот и покрај негативните критики од филмските критичари.

Денес, поранешниот актер има 33 години. Во 2006 година работеше на серијата „CSI: Miami“ и на филмската адаптација на романот „Golf in the Kingdom“.

- Реклами -