9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗабаваВодете љубов еднаш неделно – еве зошто

Водете љубов еднаш неделно – еве зошто

Заклучокот на една студија за влијанието на сексот на здравјето е дека треба да водите љубов најмалку еднаш неделно за сексот позитивно да влијае на здравјето.

Научници од Универзитет во Сан Франциско, Калифорнија, го следеле сексуалниот живот на 129 жени.

Испитаниците давале податоци за задоволството во својата врска, како и за конфликтите, поддршката која ја имаат од партнерот и за интимноста. Кога ги споредиле тестовите за крв, се покажало дека оние кои имале секс барем еднаш неделно имале значително подолги теломери (заштитни капаци на хромозомите кои се скратуваат со годините), кои се сметаат за одговорни за стареење.

Низ годините, теломерите во клетките пропаѓаат и се скратуваат како резултат на стареењето, исхраната, пиењето алкохол… велат научниците.

Редовниот секс може да го одложи стреењето и да ги продолжи теломерите, одржувајќи ги клетките здрави. Оваа мала студија, се разбира, бара дополнителни истражувања.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...