6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветАлбанија размислува да ги врати строгите мерки на изолација

Албанија размислува да ги врати строгите мерки на изолација

Доколку продолжи да расте бројот на нови заболени со ковид-19, Албанија размислува повторно да ги воведе строгите мерки на изолација.

Во последните 24 часа во оваа земја регистрани се 18 нови случаи исто колку и вчера, по неколкудевните минимални бројки на новозаразени.

„Ако работите продолжат да се влошуваат како во последните денови, ќе бидеме приморани да преземеме чекори наназад. Препораките се донесени за да се почитуваат, а не да се игнорираат. Ние не преговараме за здравјето на граѓаните со ништо и со никого“,

изјави Огерта Манастирлиу министерка за здрвство и социјална заштита.
Додаде дека како здравствени институции тие го поддржуваат олеснувањето на мерките, но само под услов граѓаните да ги почитуваат правилата.

„Имам апел за сите граѓани. Фактот дека многумина од вас немаат роднина, член на семејство или познат засегнат од вирусот не значи дека вирусот не е присутен. Уште помалку тоа може да биде причина да не се следат правилата и да се намали будноста“,

рече Манастирлиу.
Досега во Албанија тестирани се 11.988 граѓани,при што позитивен резултат е добиен кај 916 лица.

360 степени

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...