23.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Свет Албанија размислува да ги врати строгите мерки на изолација

Албанија размислува да ги врати строгите мерки на изолација

Translate (Eng):[gtranslate]

Доколку продолжи да расте бројот на нови заболени со ковид-19, Албанија размислува повторно да ги воведе строгите мерки на изолација.

Во последните 24 часа во оваа земја регистрани се 18 нови случаи исто колку и вчера, по неколкудевните минимални бројки на новозаразени.

„Ако работите продолжат да се влошуваат како во последните денови, ќе бидеме приморани да преземеме чекори наназад. Препораките се донесени за да се почитуваат, а не да се игнорираат. Ние не преговараме за здравјето на граѓаните со ништо и со никого“,

РЕКЛАМА

изјави Огерта Манастирлиу министерка за здрвство и социјална заштита.
Додаде дека како здравствени институции тие го поддржуваат олеснувањето на мерките, но само под услов граѓаните да ги почитуваат правилата.

„Имам апел за сите граѓани. Фактот дека многумина од вас немаат роднина, член на семејство или познат засегнат од вирусот не значи дека вирусот не е присутен. Уште помалку тоа може да биде причина да не се следат правилата и да се намали будноста“,

рече Манастирлиу.
Досега во Албанија тестирани се 11.988 граѓани,при што позитивен резултат е добиен кај 916 лица.

360 степени

- Реклами -