12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветЕрдоган се закани- Грците излажаа со ветувањата -затоа ќе им вратиме

Ердоган се закани- Грците излажаа со ветувањата -затоа ќе им вратиме

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги обвини Грција и Кипар дека не ги исполниле ветувањата кои ги дале за време на преговорите со Европската унија и НАТО, па поради тоа Турција ќе возврати на соодветен начин.

Пред само неколку дена турските власти наредија враќање на истражувачкиот брод „Оруч Реис“ во спорната територија во близина на грчките острови.

Турските медиуми пренесуваат дека деновиве грчки воени бродови го надгледуваат турскиот истражувачки брод.

„Нашиот „Оруч Реис“ се врати на должност во Медитеранот. Ќе продолжиме на Грција да ѝ даваме одговор на терен, таков каков што заслужува, како и кипарската администрација од грчката страна. Тие не ги исполнија своите ветувања кои ги дадоа пред НАТО и Европската унија“, изјави Ердоган.

Турскиот претседател не прецизираше за какви ветувања станува збор, но турските власти ги обвинија своите грчки колеги дека направиле низа на провокации во скоро време.

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, кој е посредник во преговорите помеѓу Атина и Анкара, ја критикуваше Турција поради преземање на „унилатерални чекори“ во источниот Медитеран кои ги поткопуваат напорите да се олеснат тензиите.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...