Каратистката Пулексенија Јованоска е осмиот македонскиот спортист која ќе учествува на Олимписките игри Токио

28 јуни 2021 година, Скопје, Македонија – Каратистката Пулексенија Јованоска е осмиот македонскиот спортист која ќе учествува на Олимписките игри Токио 2020 во дисциплината Кати, соопшти Македонскиот олимписки комитет (МОК) откако доби вајлд карта.
Пулексенија Јованоска ќе настапи на 5 август 2021 година во Нипон будокан салата (Nippon Budokan), со почеток во 10:00 часот по јапонско време (3:00 наутро по македонско време).
Каратистката Пулексенија Јованоска во 2019 година беше избрана за спортист на година!
Честитки за учеството и поддршка за успех на Пулексенија Јованоска на летните Олимписки игри во Токио 2020.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here