20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаГалиите во Скопје заминуваат во историјата

Галиите во Скопје заминуваат во историјата

Градоначалникот на Скопје на Фејсбук објави дека почна уривањето на трите галии.

„Првата од 3-те галии во коритото на Вардар, почна да заминува во историјата !!!

Скопје, една поинаква приказна ! – напиша градоначалникот и сподели фотографии.

Претходно, Судот донесе времена мерка со која го прекинува уривањето на галијата.

Времената мерка важеше сè додека траеше судскиот прцес во граѓанскиот суд меѓу Град Скопје и фирмата „Сервис“ која управува со галијата. Управителот на „Сервис“ не сакаше да ја коментира судската одлука.

Тогаш од Град Скопје информираа дека ќе поднесат нова жалба со која ќе бараат да продолжи уривањето на галијата.

„Очекуваме дека наредната недела ќе се продолжи со извршувањето“, велат од Град Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО