19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаЗабаваСрушен уште еден Гинисов рекорд: Уметник направи слика со конец долг 6...

Срушен уште еден Гинисов рекорд: Уметник направи слика со конец долг 6 километри. (Видео)

Уметникот Саед Хавеиди од Ирак, го сруши Гинисовиот рекорд за најголемо уметничко дело направено само од игла и конец. Со ова дело тој вели дека сакал да им одде почест на пациентите со витилиго, болест која кај пациентите се појавува со бели дамки на кожата.

Од Гинис објасниле дека биле одредени строги критериуми за соборување на овој рекорд, и дека сликата морала да се направи само со еден конец.

Оваа слика е избрана и за да ја подигне свеста и знаењето кај пациентите со витилиго, за да го прифатат начинот на кој изгледаат и пред светот да се појават такви какви што се, со нивната убавина и истовремено болест.

Сликата е направено со речиси 500 клинци и 6637 метри конец и ја прикажуваа арапската инфлуенсерка Луџаин Салех, која боледува од витилиго.

„Како што гледате сликата е прекрана, а контактот со Луџаин Салех беше направен преку членовите на Гинисовата книга на рекорди, кои се координираа со неа“, рече Хавеиди.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...