19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветНеподнослива беда и сиромаштија: Си ги продаваат децата и органите за да...

Неподнослива беда и сиромаштија: Си ги продаваат децата и органите за да се прехранат

Пред три години поради сиромаштија и за да ги плати трошоците за лекување ја продал ќерката Рузија за 3.500 долари, а пред две години бубрегот за 2.000 долари.
Многу Авганистанци со години се борат со исклучителна сиромаштија, а често се одлучуваат и на продажба на телесните органи за со добиените пари да го прехранат семејството.

Откако талибанците ја презедоа власта, дојде до прекин на испораката на меѓунардона помош, а животот на Авганистанците дополнително им е отежнат во зимскиот период.

Ваквата состојба ги загрозува животите на милиони луѓе, а многу Авганистанци се одлучуваат да си ги продадат органите или дури и децата, за да го прехранат семејството, се додава во текстот на турската агенција.

Во Шехр-и Себза, оддалечен околу 20 километри од центарот на Херат, во последните неколку години дојде до суша и недостиг на стоки, а судирите со талибанците и претходната администрација дополнително го отежна животот на луѓето на ова подрачје.

Многу жители од тие региони, кои разговарале со екипите на „Анадолија“, велат дека се присилени да си ги продадат децата, но и бубрезите.

Еден од локалците е и Абдулкадир (38), кој додека зборува д`тка и се тресе, не знае од што боледува, а нема пари да оди во болница.

„Отидов во болница да ги продадам буврезите за околу 150.000 авгани (околу 1.500 долари). Лекарите рекоа дека ќе умрам ако останам без органите. Покрај тоа, јас сакам да ги продадам бубрезите. Нашата економска ситуација е толку лоша, па подговтен сум да продадам и едно дете за 150.000 авгани. На тој начин би ги спасил останатите членови на семејството“, вели тој.

Мештаните се жалат дека нема работа за да заработат пари.

Многу деца, но и постари просат, или собираат пластика и хартија.

Жените прават конци од волна која ја носат трговците, а населението дневно најмногу заработува 50-100 авгани (околу 0,5 – 1 долар).

Бубрегот го продал и Гулбедин (38), кој сега затоа не може да работи никаква физичка работа.

Пред три години поради сиромаштија и за да ги плати трошоците за лекување ја продал ќерката Рузија за 3.500 долари, а пред две години бубрегот за 2.000 долари.

Сепак, сопругата и понатаму е болна, а ни финансиската состојба не е на завидно ниво.

Другата ќерка, Рација, мината година ја продал за 1.500 долари.

Меѓународната организација за труд соопшти дека по талибанците, во Авганистан без работа останале околу 500.000 луѓе, а тој број може до средината на оваа година да нарасне на 900.000.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...