6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаЗабаваСашко Коцев и Биљана Драгичевиќ-Пројковска избрани за најдобри актери на фестивал во...

Сашко Коцев и Биљана Драгичевиќ-Пројковска избрани за најдобри актери на фестивал во Пустец

Актерката Биљана Драгиќевиќ-Пројковска ја доби наградата за најдобра актерка на фестивалот „Македонско културно лето“ во Пустец, Република Албанија. Таа е добитник на наградата за улогата на Кармен во истоимената монодрама.

Нејзиниот сопруг режисерот Дејан Пројковски ја доби наградата за најдобра режија на „Кармен“, која е прогласена и за најдобра претстава на фестивалот.

Фестивалот „Македонско културно лето“ по 15 -ти пат се одржува во Пустец, од 1 до 5 јули.

Награда за најдобра млада актера доби Жаклина Петровска-Милјановска, за улогите на Марта, Цеце, Жаклина, Елена, во „Анатомија на неверството“, од Театар „Комедија“. Сашко Коцев, најдобар актер за улогата на Паун во „Не се клади на Енглези“, од МНТ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...