4.4 C
Ohrid
сабота, декември 9, 2023
ПочетнаМакедонијаПолицијата има ризична работа, па од наредната година ќе им ги зголемиме...

Полицијата има ризична работа, па од наредната година ќе им ги зголемиме платите !!!

Премиерот најави дека со зголемувањето од 6% идната година буџетот на ова министерство ќе изнесува вкупно 182,7милиони евра, средства кои главно се насочени за модернизација, професионализација и подобри услови за работа на полицијата во интерес на граѓаните, мирот и стабилноста во државата.

„Темелот на нашиот безбедносен систем е добро подготвена и добро опремена полиција, и затоа Владата на Република Северна Македонија за 2023 година, буџетот на Министерството за внатрешни работи го зголемува за 6%. Предлог-буџетот на МВР за следната година е 182,7 милиони евра“ порача Ковачевски.

Тој посочи дека „вработените во МВР, извршуваат многу одговорна функција, со својата посветеност во работата превземаат ризик и ние како Влада тоа го почитуваме, затоа во три наврати досега по 5% ги зголемивме платите на сите вработени во МВР, а покрај редовната исплата на плати, редовно се исплаќаат и предвидените додатоци. И во овој Предлог-буџет е планирана ставка за исплата на бонус плати за 2022 година, за остварени над 150 часа прекувремена работа на годишно ниво“.

„Предлог-буџетот на МВР за 2023 година е за продолжување на процеси и реформи за модерна полиција, бидејќи безбедносниот систем е еден од најкруцијалните фактори на државата, како идна членка на ЕУ и како членка на НАТО“ рече премиерот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...