11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветСе вратив од Америка сега работиме на победата, вели Зеленски

Се вратив од Америка сега работиме на победата, вели Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека се вратил во Киев по неговата посета на Вашингтон.

Работиме на победа“, рече Зеленски, пренесува Ројтерс.

За време на престојот на Зеленски во Вашингтон, САД најавија дека ќе испратат ракети Патриот во Украина, на што Кремљ одговори со тврдење дека тоа нема да придонесе за решавање на конфликтот, ниту пак ќе ја спречи Русија да ги постигне своите цели во Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ракетите „Патриот“ се „прилично стари“ и дека Москва има одговор на тие проектили.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...