11.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Австралија Денот на востанието одбележан и во Сиднеј - Фотографии

Денот на востанието одбележан и во Сиднеј – Фотографии

Translate (Eng):[gtranslate]

Денот на востанието на македонскиот народ против фашизмот беше одбележан и во Сиднеј. Во организација на прилепското социјално друштво Методија Андонов Ченто традиционално беше одбележан 11 Октомври денот кога пукна првата пушка и го означи почетокот на борбата за слобода на македонскиот народ

Со интонирање на химната на Република Македонија проследено со едноминутна почит програмата ја отвори претстедатолт Гоце Мургоски.

На вечерта имаше пригодна програма каде се поделија неколку награди .

РЕКЛАМА

Специјално за прилепчани и другите гости пристигнаа Татијана и Новица Лазаревски кои заедно со музичката група Без Име ја збогатија вечерта и ги развеселија гостите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Реклами -