8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаДенот на востанието одбележан и во Сиднеј - Фотографии

Денот на востанието одбележан и во Сиднеј – Фотографии

Денот на востанието на македонскиот народ против фашизмот беше одбележан и во Сиднеј. Во организација на прилепското социјално друштво Методија Андонов Ченто традиционално беше одбележан 11 Октомври денот кога пукна првата пушка и го означи почетокот на борбата за слобода на македонскиот народ

Со интонирање на химната на Република Македонија проследено со едноминутна почит програмата ја отвори претстедатолт Гоце Мургоски.

На вечерта имаше пригодна програма каде се поделија неколку награди .

Специјално за прилепчани и другите гости пристигнаа Татијана и Новица Лазаревски кои заедно со музичката група Без Име ја збогатија вечерта и ги развеселија гостите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...