8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаУченици од ОУ „Дебрца“ остварија едукативна посета на Планетариумот и Зоолошката градина...

Ученици од ОУ „Дебрца“ остварија едукативна посета на Планетариумот и Зоолошката градина во Скопје

Скопје/Белчишта, 28. октомври2 019 (ОХРИДПРЕС) – Учениците од прво до петто одделение при ОУ „Дебрца“ денес имаа едукативна посета на Планетариумот и Зоолошката градина во Скопје.

– Цел на посетата е кај учениците од мали нозе да се поттикне љубопитноста за истражување на тајните на вселената и љубовта кон науката. При посетата на Зоолошката градина, учениците се запознаа со разни видови животни и птици, кои не живеат на нашите простори, како и со навиките, исхраната, чувањето на животните, информираат од училиштето.

Додаваат дека посетата била овозможена од градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОУ „Дебрца“

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...