11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаТАНЕЦ ЌЕ НАСТАПИ ВО ЕДНА ОД НАЈУБАВИТЕ КОНЦЕРТНИ САЛИ ВО МЕЛБУРН

ТАНЕЦ ЌЕ НАСТАПИ ВО ЕДНА ОД НАЈУБАВИТЕ КОНЦЕРТНИ САЛИ ВО МЕЛБУРН

На 17 ноември во 19:30 часот, ансамблот Танец ќе одржи целовечерен концерт во прекрасната сала „Елизабет Мардок“ (Elisabeth Murdoch) во модерното здание „Melbourne Recital Centre“.

Интимната и акустично извонредна сала „Елизабет Мардок“ се одликува со исклучителен архитектонски дизајн и технички услови од светската класа. Правена е по углед на европските концертни сали, а просторот е обложен со дрвени панели донесени од австралиските плантажи на борови, така дизајниран да може да резонира како корпусите на инструментите и да обезбеди поголема акустичка интимност во аудиториумот. Поставеноста на бината, карактеристичните балкони и сите други елементи и нивоа на објектот, придонесуваат кон збогатување на моќноста на звукот, чистината на тонот, но даваат и можност за одличната комуникација помеѓу изведувачите на сцената.

Салата „Елизабет Мардок“ е одличен спој на класичноста и прогресивноста, совршено место со капацитет од 1000 места за врвни уметнички изведби на мали и средно големи камерни ансамбли, на солистички концерти, како и сцена за грандиозни спектакли на цели оркестри, хорски дела и големи музичко-сценски состави.

Уметниците на Танец веќе ја посетија салата и нема сомнеж дека во недела ќе блеснат во полн сјај во овој прекрасен простор и ќе му вдахнат нова енергија. Можете ли да си замислите како ќе одекне “Тешкото” во овој совршен акустичен простор?

Превземено од INTV Australia

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...