11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаАвстралијаОвие жени патувале со камиони за да подготват оброци за пожарникарите во...

Овие жени патувале со камиони за да подготват оброци за пожарникарите во Австралија

Додека пожарите беснеат, дамите од Австралискиот Исламски Центар ја почувствуваа потребата да направат хумано дело за својата заедница.

Група жени наполнија пет камиони со донирани производи и собраа 1.500 долари за само 48 часа. Тие патуваа повеќе од 4 часа заедно со други волонтери за да ги однесат собраните производи до изморените пожарникари.

Но, приказната не завршува тука.

Кога пристигнале во Џонсонвил, дамите од Исламскиот Центар подготвиле појадок за 150 пожарникари.

„Испраќам благодарност од областите погодени од пожарот“ – пожарникарот Родни Бајлис и се заблагодарува на групата жени. “Само што се слушнав на телефон со капетанот кој е на терен, и тој за малку што не заплака кога му кажав дека денес ќе им однесеме појадок“, се слуша на видеото објавено на Фејсбук.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...