8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаАвстралијаАустралиан Опен: Грчки навивачи скандираа Македонија е грчка и правеа неред...

Аустралиан Опен: Грчки навивачи скандираа Македонија е грчка и правеа неред па ги избркаа

Околу петнаесетина грчки навивачи кои редовно се појавуваат на натпреварите на неколку грчки тенисери на Аустралиан Опен вчера беа избркани од тениската арена за непримерно однесување и навреда кон другите тенисери. Овие навивачи редовно се појавуваат со знамиња со македонското сонце, со слики на Александар Македонски и  во текот на натпреварите скандираат националистички пароли како Македонија е грчка , ред други пароли .
Откако тениската арена од спортски натпревар се претвори во примитивна политичка и националистичка платформа менаџментот на Аустралиан Опен реши ги отстрани од арената . На ова реагираа навивачите која го обвини менаџментот за расизам и се закани со тужби против аустралиан опен пишуваат австралиските медиуми.

Навивачите беа непристојни и кон опонентите на тенисерот Циципас и тенисерка та Скарафа . Циципас се огради а тенисерката рече дека не и сметаат и дека грците се чувствителни околу македонското прашање пишува Хералд Сан

фото Facebook

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...