29.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Австралија Аустралиан Опен: Грчки навивачи скандираа Македонија е грчка и правеа неред...

Аустралиан Опен: Грчки навивачи скандираа Македонија е грчка и правеа неред па ги избркаа

Translate (Eng):[gtranslate]

Околу петнаесетина грчки навивачи кои редовно се појавуваат на натпреварите на неколку грчки тенисери на Аустралиан Опен вчера беа избркани од тениската арена за непримерно однесување и навреда кон другите тенисери. Овие навивачи редовно се појавуваат со знамиња со македонското сонце, со слики на Александар Македонски и  во текот на натпреварите скандираат националистички пароли како Македонија е грчка , ред други пароли .
Откако тениската арена од спортски натпревар се претвори во примитивна политичка и националистичка платформа менаџментот на Аустралиан Опен реши ги отстрани од арената . На ова реагираа навивачите која го обвини менаџментот за расизам и се закани со тужби против аустралиан опен пишуваат австралиските медиуми.

Навивачите беа непристојни и кон опонентите на тенисерот Циципас и тенисерка та Скарафа . Циципас се огради а тенисерката рече дека не и сметаат и дека грците се чувствителни околу македонското прашање пишува Хералд Сан

фото Facebook

РЕКЛАМА

 

 

- Реклами -